ZAMANI İYİ DEĞERLENDİRMEK VE ÇALIŞMAK

KADIN VE AİLE EYLÜL 88

Bir kasabada görevli yüksek dereceli idari personelden değerli ve çalışkan bir dostumuz, kasaba eşrafından hatırlı bir zatın kapısını çalmış. Ev sahibi, kapıda o çok aziz ve mümtaz misafiri görünce hemen içeri buyur etmek istemiş, "aman efendim bu bizim için ne şeref ne şeref" gibi iltifatlı sözler kullanarak.

Dostumuz nazikane sormuş

-Ne yapıyorsun?

-Ev sahibi omuz silkip cevap vermiş:

-Hiiiç, oturuyorum işte!

Dostumuz gayet ciddi demiş ki:

-Hacı efendi, zaman oturulacak zaman mıdır, kalk giyinde biraz hayır hizmetlerine koşturalım, Rabbimizin razı olduğu işler yapalım, sonra mahşer günü sorgu-suale nasıl cevap vereceğiz!

Velilerden biri, eliyle dikiş diker arkasından diktiği, o yeri söker, sonra tekrar diker, tekrar söker dururmuş.

Sormuşlar ki:

-Eğer dikmen gerekliyse sonra niçin söküyorsun; ve madem söküyorsun sonra yeniden niye dikiyorsun?

Şu mealde şahane bir cevap vermiş:

-Siz şu içinizdeki nefsi emmare denilen varlığı iyi bilmezsiniz, o öylesine fesat, öylesine huysuz, öylesine zalimdir ki!.. Eğer ben onu böyle dikip sökme gibi bir meşgale ile oyalamasam, bu kez o benim yakamı bırakmaz, beni boş veya yaramaz işlerle meşgul eder, öyle olmadık suçlara, günahlara, duygulara sürükler ki tarif olunmaz..

Değerli okuyucular, gezdiğim yerlerde görüyor, iftihar ediyorum, içinizde nice münevver ve arif, temiz ve değerli hanım efendi var, ama pasif, dağınık, istikrarsız.

Halbuki nüfusun yarısını siz hanımlar teşkil ediyorsunuz ve size yönelik eğitim ve hayır çalışmaları çok az.

Siz sessiz kalınca söz ve aksiyon menfi insanların insiyatifine geçiyor, onlar da toplumu yanlış yönlere sürüklüyorlar. Onun için sizlerin (tıl kalmamanız lazım, mutlaka olumlu çalışmalara katılmalısınız. İman cephesinin kazanması için sizin aktif olmanız şart.

Lütfen pasif durmayın, mesela mahallenizdeki eğitim ve sosyal yardım çalışmalarına katılın; hacı teyzelerin dini toplantılarına iştirak edin: Kuranı ve dini bilgileri öğrenin, öğretin; aranızda organize olun, vakıflarımızda, hayır kurumlarımızda görev alın, dernekler kurun, resmi veya özel ana okulları, yayınlarımızı okuyun, kreşler, kız yurtları, el sanat kursları.. kurun; yayınlarımızı okuyun ve okutun dinimize, imanımıza, örfümüze, (dabınıza sahip çıkın.

Sizler de böyle kendi aranızda çalışın ki çocuklarınız, beyleriniz, yuvalarınız nesilleriniz bozulmasın, dünya ve ahiretiniz m(mur olsun, iki cihanda yüzünüz gülsün!

İşte haylaz yaz geçti, önümüzde yepyeni bir yıl, taptaze bir fırsat!