Gülçocuk-28

TATLI BİR TATİL GEÇTİ

Prof. Dr. M. Es'ad COŞAN

Güneşten yanmış yüzlerinizi, zinde ve dinlenmiş vücutlarınızı, neşe dolu pırıl pırıl gözlerinizi görür gibi oluyorum. Dilerim ki tatiliniz hoş geçmiştir, inşallah önümüzdeki mevsimler de gönlünüzce, hayırlı, huzurlu ve mutlu olursunuz!

Siz tatile giderken biz de tatil etmeyi düşündük. ama size tatil boyu arkadaşlık edecek değerli eseri, Gülçocuk Tatilde kitabını hazırlamış size yetiştirmiştik; herhalde okumuş, sevmiş ve istifade etmişsinizdir. Almayanlar şimdi hemen alsınlar!

Güzel bir dergi çıkarmanın ne kadar zevkli ve onur verici, ama ne kadar çetin ve zor olduğunu bir bilseniz. Belki hiç düşünmediniz ve hiç farkında değilsiniz, ama biz Gülçocuk derginizi çok büyük maddî sıkıntılarla daima maliyetinin bir hayli altında, yani zararına satıyorduk. Bunu bir ödev ve görev bilinciyle, sevabını Allah'dan dileyerek yapıyoruz. Keşke imkânımız olsa da sizlere daha nice nice ödüller, hediyeler verebilsek! Çünkü siz buna ve daha iyilerine layıksınız ve müminler birbirlerinin candan kardeşleridir. Birbirlerine canlarını bile verirler.

Ama elbet herkesin bir son takatı, taşıma gücünün bir üst sınırı vardır. Size bir sır olarak söyleyeyim ki hüzünlü ayrılmak zorunda kalacaktık. Şimdi dişimizi sıktık, Allah'a sığınıp sonuna kadar direnmeye karar verdik.

Bu noktada siz okuyucularımızdan ve sizin velilerinizden mütekabil gayret bekliyoruz, candan sevgi ve desteğinize muhtacız. Lütfen bizi iyi anlayın, İslâmi ve ahlâki dergiler yok veya çok ender; yabancı kültürlerden tercüme dergiler çok zararlı. Bizler sizin en yakınlarınızız. Gayemiz kâr etmek değil, hizmet sunmak, yeni nesillerimizi korumaktır. Yavrularımıza derin bir şuur, pırıl pırıl bir iç dünyası, ışıl ışıl bir beyin, altın gibi bir kalp kazandırmak, sürmeli kuzucuklarımızı aç kurtlara kaptırmamak istiyoruz.

Bu gaye için her fedakârlık hem sizlerden, hem bizlerden, mutlaka yapılmalıdır. Çünkü çocuklar bizim en değerli varlıklarımız ve yüce Tanrının bize en kutsal emanetleridir, diye düşünüyoruz.

Biliniz ki yayınlarımız birbirini tamamlayan ciddi bir eğitim serisi teşkil etmektedir. Çocuk büyüdükçe Gülçocuk'tan İslâm ya da Kadın ve Aile dergimize oradan da soylu bir fikir ve kültür hazinesi olan İlim ve Sanat dergisine bağlanacak, sonuç olarak da derin bir şuura, ince bir zevke, sağlam bir karaktere sahip olacak, özenilecek özge bir kültür düzeyine çıkacaktır. Anne ve babalar da onu öyle görünce kimbilir ne kadar sevinç ve kıvanç duyacaklardır, mutlu olacaklardır.

O halde Gülçocuk dergisini bağrınıza basmalısınız. Dergi sizindir, onun tanıtılması. okunması, abone edilmesi, yayılması, gelişmesi, büyümesi, zenginleşmesi, başarılı olması ve çok beğenilmesi için her türlü katkıda bulunmak görevinizdir.

Bu bilinçle çalışarak inşallah tüm güçlükleri aşar, mutlu sonuçlara ulaşır, başarılarımızla birlikte iftihar ederiz.