Gülçocuk--26

EN GÜZEL AY VE BİR YARIŞ

Prof. Dr. M. Es'ad COŞAN

Geleneksel deyimiyle: "Onbir ayın sultanı, mâh-ı gufran, şehrü Ramazan" bu yıl 7 Nisan Cuma günü başlayacak, sevgili çocuklar! Hepinize şimdiden, kutlu ve mutlu olmasını dilerim.

Önce din kültürümüzle ilgili bir kaç kelime açıklama yapayım size:

Arapça'da dünyanın sevimli ve değerli uydusu şu gökteki aya "kamer", ince aya "hilâl" dolunaya "bedr"; diğer yandan yılın 12 bölümünden birini gösteren, zaman birimi ay'a da "şehr" kelimesi, Arap dilinde, bizdeki gibi "il, kasaba" anlamına gelmez, "Şehrü Ramazan" demek, "Ramazan ayı" demektir sadece!

"Mah" kelimesine gelince; o da Farsça'da Türkçe'de ki gibi; (Hem gökte olan, hem zaman birimi olan) anlamına gelir; "meh" şeklinde de kullanılır. Camilerin minareleri arasında ip çekip birçok kandil asarak yazı dizme sanatına da "Mahya yazmak" denir ki, "mâh-iye" den bozma bir sözdür. Bilhassa Mâh-ı Ramazan'da bu yazılar yazdığı için "mâhiye mahya: Kutsal aya ait sanat", denmiş olmalıdır.

Böylece "mah-ı gufran"da, gufran ayı, yani Allah'ın müminlere avf-ü mağfiret ettiği, bağışlayıp esirgediği ay, demek olur.

Gerçekten de Ümmet-i Muhammed'in bu ayda kazancı çoktur. Bu ayda oruç tutanların, geçmiş bir senelik hataları, günahları bağışlanır. Hadis-i Şeriflerde bildirildiğine göre; Ramazan ayında cennetler bezenir, gökler nurlanır, cehennemin kapıları kapanır, şeytanlar zincire bağlanır, şer azalır hayır ve bereket artar, müminler melekleşir, zevk ve şevkle ibadetlere koşar, büyük ecir ve sevaplar kazanırlar; bu ilâhî ve manevî neşe, sonunda büyük bir bayramla noktalanır, perçinlenir.

Ramazan esasen müminlerin "takva"yı öğrenmiş ve "takva"ya sahip olması için bir ay süreli, bir eğitim, bir idman yani bir alıştırmadır.

Ben bu "takva"nın ne olduğunu şimdi size söylemiyeceğim. Sizi iyice meraklandırmak istiyorum sevgili çocuklar!

Siz kendiniz araştırın, soruşturun, kitaplar karıştırın, inceleyin, iyi öğrenin ve de dergimize yazıp gönderin!

Söz veriyoruz: Güzel ve geniş yazan herkese bizden hediye!

Görelim bakalım, en güzel hanginiz yazacak, en büyük hediye ve ödülü kim kazanacak?