Gülçocuk--21

TATİLİ DEĞERLENDİRMEK

Prof. Dr. M. Es'ad COŞAN

Dersyılının sonuna geldiniz, tatile giriyorsunuz sevgili çocuklar!

İnşallah okulda çalışmış, başarılı olmuş, yaza rahat, şen, mutlu girme imkânını sağlamışsınızdır! Ben size bu münasebetle bazı şeyler söylemek istiyorum:

Zaman bir bakıma üçe ayrılabilir:

1- Geçmiş zaman,

2- Gelecek zaman,

3- Şimdiki zaman...

Akıllı bir kişi, geçmiş zamanın üzerinde düşünür, onun münasebetini ve değerlendirmesini yapar, düştüğü hatalara ilerde bir kere daha düşmemeye dikkat eder, başarılarına sevinir ve onları daha geliştirme çarelerini araştırır. Siz de geçen yılınızı öyle değerlendirin!

Şimdiki zaman, içinde yaşadığınız, değerlendirmesini ve yönlendirmesini hemen yapabileceğiniz çok değerli ve çok önemli hayat devrenizdir. Onu israf ve heba etmemeli, boşa geçirmemeli; hayırlı, faydalı, verimli kılmaya çok önem vermelisiniz. Hiç unutmayın ki tatil, tembellik devresi değildir; onda da çalışılır, okunur, öğrenilir; ama yorulmadan, zevkli ve özgür biçimde...

Sizler için hazırladığımız tatil kitabını okumayı hiç ihmal etmeyin, Kur'an-ı Kerim öğrenin ve ezberleyin, dinimizi mutlaka iyi öğrenin.

Hem benim geçen sayıda bahsettiğim "Takva nedir?" konusunu araştırma yarışına da muhakkak katılmalısınız.

Kırlarda gezmeyi, İslâmi şartlara uygun şekilde yüzmeyi, tarlada, bahçede, köyde, harmanda çalışmayı, arkadaşlarınızla çeşitli oyunlar oynamayı, geziler düzenlemeyi, el sanatları öğrenmeyi, işyerinde büyüklere yardımcı olmayı da tatlı tatil faaliyetleri olarak kabul edebiliriz.

Gelecek zaman ise sizin için çok önemli! Büyüklerinizle de konuşup, danışarak aydın, mutlu, tatlı, başarılı bir istikbal sağlamanın tedbirlerini şimdiden hazırlamağa gayret edin. Kör-kütük, gayesiz, isteksiz, hedefsiz, plansız, programsız, düzensiz yaşamayın!

Allah yardımcınız olsun ve sizi iki cihanda aziz ve bahtiyar eylesin.