Gülçocuk-12

BAŞKA UZAK ÜLKELER

Prof.Dr. M. Es'ad COŞAN

Size bu yazımı yavrusunu karnındaki kesede taşıyan kanguruların ülkesi Avusturalya'dan yazıyorum sevgili çocuklar! Burası dünyanın okyanuslarla çevrili, ve irili ufaklı adalarla dolu, tâ güney kutbu sahillerine kadar hakimiyet kurmuş bir ülke. Ne acaip hayvanları ne garip meyvaları, ne güzel yerleri var, bir görseniz.

Avrupalı denizciler, devletlerinin desteği ile uçsuz bucaksız denizleri uzun ve tehlikeli yolları geçip buralara gelmişler; bu koca koca kara, deniz ve adaları keşf etmişler, ama sonunda çok zenginliklere kavuşmuşlar. Atalarımız tevekkeli dememiş: "Yatan aslandan, gezen tilki daha yeğdir" diye! Elbette, tembel tembel duran mahrum kalır; Allah çalışana mükafaat olarak nice güzellikler ve kazançlar verir. Benim sevgili ve rahmetli anneciğim, "müslüman çocuklar sabah erken kalkmazlarsa, melekler onların nasip ve kısmetlerini götürüp erken kalkan kâfir çocuklarına verir" derdi, biz de üzülür, gayrete gelirdik.

Dilerim ki inşaallah sizler de çok çalışkan ve cesur olursunuz: Kendinizi çok iyi yetiştirin, her dersi merak ve dikkatle okuyun, sınıfı geçmek için değil, dünyayı tanımak, aydın ve güçlü olmak için şevkle öğrenin. İçe kapanık kalmayın, müteşebbis olun. Arapça ve yabancı bir diğer dil öğrenmeğe çok önem verin.

Özellikle dış müslüman çocuklar ile mektup arkadaşlığı kurun, tanışın, sevişin. Dinimizin dünyanın nerelerine kadar yayıldığını sevinçle görün.

Kim bilir belki bir zaman sonra o diyarlara sizler de gider, neler neler görür, alır, nice nice olumlu ve hayırlı işler başarırsınız!

Yüce Allah sizin görüş ufkunuzu çok geniş ve bahtınızı çok güzel eylesin.