Gülçocuk-09

EN BÜYÜK ÖĞRETMEN, EN YÜCE KİTAP

Prof. Dr. M. Es'ad COŞAN

Okulda öğretmeniniz, ders konularını size herhalde tatlı tatlı anlatıyordur; buna rağmen elinizde bir ders kitabınız vardır. Aynı konuları oradan da, isterseniz tekrar tekrar okuyabilir, resim ve şekillerine bakar, alıştırma sorularını cevaplar, ödev araştırmalarınızı yaparsınız. Ders kitabını en yetkili kişilerce, imtihanlarınızı başarmanıza, sınıfı üstün bir derece ile geçmenize yeterli talimat bulunacak şekilde düzenlenmiştir. O halde onu, mutlaka tekrar tekrar okumalı, iyi öğrenmelisiniz.

İşte bunun gibi yaratanımızda bize, ilâhi gerçekleri, yararlı, doğru ve güzel bilgileri öğretmek için kutlu öğreticiler, sevgili eğiticiler, erdemli rehberler göndermiştir. O'na sonsuz hamdü senalar olsun. Bizler bu mübarek elçilere nebi, peygamber, resul... diyoruz. Allah tarih boyunca her kavme bunlardan bir veya birkaç tane göndermiş; onlar da gönderdikleri topluma karşı gerekli ikaz ve irşadları yapmışlardır.

Bunlardan cihana en son gönderilmiş ve hakimiyeti cihan durdukca devam edecek olan sonuncusu bizim peygamberimiz Hazret-i Muhammed-i Mustafa'dır. O'na sonsuz salâtü selâm olsun! İşte O bizim en büyük öğretmenimiz, en ulu önderimiz, en güvenli rehberimizdir.

Tüm evrendeki herkesin, hatta daha önceki tarihlerin bile şimdi, eskiye körü körüne sarılmayı bırakıp artık tamamen yeniçağların görevlisi olan bu son peygambere tabi olması gerekir. Çünkü o son elçi, yüce Allah'tan en yeni haberleri getirmiştir; sonuncu haber hiç şüphesiz en uyulması gerekli, en geçerli mesaj demektir.

En büyük ve en sevgili öğretmenimiz Hazreti Peygamber Efendimiz s.a.s. bize, yüce kitap olan kutsal Kur'an-ı Kerim'i getirmiştir. Kur'an-ı Kerim de yüce Allah'ın c.c. buyruk ve yasakları, bize dünya ve ahiret mutluluğunu kazandıracak eşsiz bilgiler ve altın öğütler vardır.

Bu dünya imtihanını üstün başarı ile geçip sonsuz mutluluğa ermek, cennet bahçelerinde gezip, semalarda uçmak istiyorsanız, en büyük öğretmenimiz ulu önderimiz Hazreti Peygamberimizi candan sevin; kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'i çok okuyup, çok çalışın sevgili çocuklar!