İLME ÇOK ÖNEM VERİRDİ

İsmail BUDAK

1980 Yılı Ağustos ayında yanımızda Hocamız'ı seven bir kaç ağabeyimizle birlikte Hocamız'ı ziyarete gitmiştik. Bizler o zaman Akıncı Gençler diye bir derneğin üyesi idik. Bu derneğe girerken Hocamız'la istişâre etme imkânı bulamamıştık. Fırsat bulmuşken bunu soralım dedik. "Derneğe üyeliğe devam edelim mi, etmeyelim mi?" diye sorduğumuzda Hocamız:

"--Evlâdım, girmeseniz iyi olurdu. Amerika'nın bir oyunu var... Ama madem girmişsiniz, Allah yardımcınız olsun!.." dediler.

Aradan bir ay gibi bir süre geçti ve bilinen ihtilal oldu. İhtilalde bu derneğin yöneticileri tutuklandı ve çeşitli zorluklarla karşılaştılar. Böylelikle Hocamız'ın, gelecek olan tehlikeyi ne kadar önceden sezip, bize haber vermiş olduğunu gördük. Bu olay beni çok etkilemişti.

Diğer bir hatıramı daha anlatmak isterim: Rahmetli Hocaefendi ilme çok önem verirdi. Bir gün talebe arkadaşlarla kendisini ziyarete gitmiştik. Hocaefendi elinde bir kitapla geldi ve bizlere sordu:

"--Bir silahın tesir menzili ne kadardır?" dedi.

Bizler de:

"--İkibin - üçbin metredir." dedik.

Bunun üzerine Hocamız elindeki kitabı göstererek:

"--Bu kitabın yazarı Hindistanlı, bir sapık mezheb mensubu kişi... Bunun kitabı ta buralara kadar gelmiş ve bize ulaşmış. Hindistan'la memleketimizin arası ise, binlerce kilometre mesafe... Demek ki ilmin etkisi, en büyük silahın etkisiyle kıyaslanamayacak kadar büyük!.." diyerek, bize ilmin önemini vurguladı.

Kadın ve Aile, 15 Kasım 1991