AİLE EĞİTİM KAMPLARI

Prof. Dr. M. Es'ad COŞAN

Dostluk, kardeşlik, arkadaşlık, samimiyet, sohbet ve muhabbet insanlara ilaç gibi, iksir gibi faydalı. Bu devirde bu ilaçları bulmak pek kolay da olmuyor.

Elhamdü lillâh ki sevgili kardeşlerimiz, samimi bir dostluk camiamız, feyizli ve mübarek bir yolumuz var, Allah'a ne kadar şükretsek az gelir!

Günlük, hızlı hayatın ve sıkı çalışmaların yorgunluk ve streslerini atmak ve faydalı bazı görüşmeler yapmak için zaman zaman, dinlendirici, huzurlu, temiz havalı, sakin, sevimli yerlerde toplantılar tertip etmemiz de çok güzel oluyor. Aile boyu tatil ve eğitim kamplarımız artık yurt içi ve yurt dışında adet ve gelenek haline geldi.

Kâh deniz sahili, kâh dağ tepesi, kâh orman içi, kâh göl kenarı, kâh pınar başı derken hem Allah'ın bize bahşettiği sonsuz güzellikleri temâşâ etmek, hem sayısız nimetleriyle mütena'im olmak; hem dinlenmek, hem çoluk çocuğu yurdun en şahane yerlerinde gezdirmek; hem ev hanımlarına, çalışan kadınlara rahat rahat nefes aldırmak, hem aileleri birbirleriyle tanışmak, ahbaplıkları pekiştirmek; hem beyleri birbirleriyle buluşturmak, konuşturmak, memleket meseleleri üzerinde düşündürmek, hayırlı işlerde işbirliğine yöneltmek; hem çocukların görgü ve bilgilerini arttırmak, sosyal ve kültürel eğitim seviyelerini yükseltmek gibi birkaç amaç ve faydayı, sonuç ve meyvayı devşiriyoruz bu güzel programlarda.

İnşallah bu eğitim programlarını, sık sık ve Anadolu'muzun çeşitli bölgelerinde, değişik zaman ve mekânlarda kâh otel, kâh çadırlı kamp şeklinde, muntazaman ve gittikçe daha çok geliştirerek yapacağız. Çok yoğun bir talep var.

Zaman zaman da bu Ramazan öncesindeki Mısır seyahati programımız gibi, yurtdışına, yakın komşu ülkelere veya enteresan uzak diyarlara doğru eğitici geziler tertipleyeceğiz. İlki sonbaharda Suriye ve Ürdün'e diye düşünüyoruz; çünkü Kahire'nin müzesini, ehramlarını, Nil'deki beş yıldızlı nehir otellerinin tadını arkadaşlar ballandıra ballandıra yad ediyor, programın çok faydalı olduğunu belirtiyor, bu gibi seyahatlerin tekrarını ısrarla temenni ve rica ediyorlar.

Son Uludağ, Grand Yazıcı Oteli (Beş yıldızlı) eğitim programımız --Allah-u Taâlâ'nın lütf u keremiyle-- çok güzel, hayırlı ve verimli oldu. İki eski bakan, birkaç üniversite hocası ilim adamı, bir kaç değerli hanım konferansiyer dinledik, en yetkili uzmanlardan çok yeni ve çok önemli bilgiler edindik, sonuçta çok güzel kararlar aldık.

Bu toplantının süprizi, SERVER HOLDİNG A. Ş.'nin ilanı ve tanıtımı oldu. (Üç yıl önceki Söke, AKBÜK toplantımızda da AKRA Radyo Televizyon Yayın ve Yapım Şirketimiz alkışlar ve sevinç gözyaşları içinde ortaya çıkmıştı.) Elhamdü lillâh bu yeni atılımımıza muazzam iştirakler oldu, çok büyük rakamlı bir sermaye terakümü sağladı. Allah hayırlı ve devamlı ve çok üstün başarılı, ortakları için de çok yüksek kârlı eylesin, amîn bi-hürmeti Seyyid-il Mürselin Muhammedin ve alihi ve sahbihi ve men tebiahu bi-ihsanin ilâ yevm-id-din.

Bizi merak ve dikkatle izlemeğe devam edin, yeni ve cazip haberlerimizi bekleyin.

Ves-selamü aleyküm ve rahmetullàhi ve berekatühü!

Panzehir, Nisan 1995