HAYIR KURUMLARININ DAHA CİDDİ VE TİTİZ ÇALIŞMASI

KADIN VE AİLE TEMMUZ 91

Geçen seneler gazetelerde okumuştum: Zavallı bir kadın, çocuklarına bakamadığı, iş bulamadığı ve günlerce aç kaldığı için bunalıma düşmüş ve kendisini asarak intihar etmişti. (Hemen belirteyim ki İslam'da intihar haramdır, can insana Allah'ın c.c. bir emaneti olduğundan ona kıymağa kimsenin hakkı ve selahiyeti yoktur, intihar eden maalesef kesinlikle cehenneme gider.)

Bir kaç gün önce yakınlarım anlattı: çok yaşlı, dindar ve saliha bir kadıncağız varmış, aklen sakat bir de oğulcuğu: Tanıdıklarımız kendisini zaman zaman kollarlarmış, "Hale Hanımlar Derneği"miz ara sıra ziyaretine gider yardım götürürmüş. Geçen kış soğuk bir gün, dostlarımızdan genç bir karı-koca da onu yoklamağa gitmişler, zavallılar Edirnekapı aşağılarında bir sur kovuğunda yaşıyorlarmış; üstleri perişan, çevreleri pis, karınları günlerce aç kadın 25 kiloya düşmüş.. hemen almışlar evlerine getirmişler, yıkamış, temizlemiş, giydirmiş, ısıtmış, yedirmiş, doyurmuşlar, Allah razı olsun; doktor çağırmışlar, beslemek için serum takmışlar; ama kadıncağız kısa zaman sonra vefat etmiş. Hocamıza hal-i hayatında gelir gider, ondan yardım alır, zikrinde, tesbihinde dindar yaşarmış, mazlum ve mağdur ölmüş, Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun, ahirette ebedi saadete ersin, mutlu ve bahtiyar olsun..

Olsun ama ben çok üzüldüm, yüreğim parçalandı. Müslüman zenginler var, hayır kurumlarımız var. Resmi ve özel dernekler, müesseseler var... İnsanlık öldü mü? İnsanlar, komşular ihvanlar birbirlerine karşı nasıl oluyor da bu kadar ilgisiz ve lakayd kalabiliyorlar? Hayır faaliyetleri niye bu denli göstermelik ve tesirsiz ve başarısız? Ölenlerin, asılanların, intihar edenlerin, verem olup kan kusanların, eğitimsiz, yersiz, yurtsuz, aç, açık ailelerin, zavallı çocukların veballerinin altından nasıl kalkacağız!

Hayır müessese ve derneklerimize rica ediyorum çok daha gayretli, çok daha titiz, çok daha derin, çalışmalar yapsınlar! Biliyorum maddi imkanlarımız çok sınırlı; ama fakirleri, muhtaçları arar bulursak, zenginlere bildirir, yayınlarımızda listeler halinde ilen edersek sanıyorum pek çok yeni hayırseverin ilgisini ve yardımını çekebiliriz.

Proje halinde olan yaşlı ve güçsüzleri barındırma yurdu çalışmalarımıza da hemen eğilmek ve hız vermek gerektiği, bu vesile ile bir kere daha ortaya çıkıyor.

Allah müslüman kardeşlerimize karşı görevlerimizi eksiksiz ve mükemmel yapmaya cümlemizi muvaffak eylesin! Amin bi-hürmeti Seyyidi'l-mürselin sallallahu aleyhi ve alihi ecmain.