AVUSTRALYA'DA GÜZEL BİR AİLE KAMPI

KADIN VE AİLE OCAK 91

Bu yazımı size 8 Ocak 91 Salı günü Avustralya'nın Melbourn şehrinden yazıyorum.

Buradaki birçok dost ve tanıdık müslüman aile ile birlikte, 29 Aralık 90-7 Ocak 91 tarihleri arasında Coburg İslam Cemiyeti'nin tertiplediği kamptan dün döndük. Kamp yeri, Melbourn şehrinden 150 km. kadar doğuda, ormanlık bir dağ eteğinde, Monash Üniversitesi'nin gippsland College'ine ait tesisler idi. Gürültüden uzak, temiz havalı, tatlı esintili, geniş arazili, güzel manzaralı, çayırlı, çiçekli, ağaçlı, göletli, şahane bir üniversite alanı. Lüks ve rahat lojmanlar, modern dersane ve konferans salonları, temiz ve modern kantin ve mutfak, büyük, açık ve kapalı spor tesisleri tamamen ve serbestçe kullanışımıza verildi; çok büyük fırsat ve zengin imkanlar, sadece bize tahsis edildi, çok huzurlu ve rahat çalıştık.

Kah geniş çayırlarda, ulu ağaç gölgelerinde, açık havada, pırıl pırıl gökyüzü, şahane mehtap altında; kah ilk defa bize açılan yepyeni döşenmiş dersanelerde hür ibadet ve eğitimin zevkini yaşadık: Gürül gürül ezanlar okuduk, cemaatle namazlar kıldık, zikirler, hatimler sürdük, dersler yaptık.

Öğleden önce iki ders, büyük anfide, mükemmel ses tertibatı ve her türlü eğitim araç ve gereciyle tüm beylerin ve hanımların iştirakiyle çok faydalı, feyizli konferanslar, sorumlu-cevaplı ilmi sohbetler oldu. Müteakiben kantindeki çaylı toplantılarda bu konuşmalar müzakere edilerek eğitim pekiştirildi.

Öğleden sonra önce genç kızlara ve hanımlara, sonra da münavebe ile erkeklere tahsis edilen büyük spor salonunda oyunlar ve sportif faaliyetler yapıldı. Yemek ve namaz saatlerinden sonra Kur'an-ı Kerim eğitimi sürdürüldü. Küçük çocuklar çayırlarda serbestçe koşup oynadılar, ağaçlara tırmandılar, nöbetleşe kendilerine nezaret eden hanımlar tarafından eğitildiler, oyalandılar. Anneler, babalar, çocuklar,, herkes rahat etti, dinlendi, mutlu oldu.

Kampa katılan herkes, daha önceki çeşitli kuruluşlar tarafından yapılan kamplarla karşılaştırıldığında bunun çok daha güzel ve başarılı olduğunu ısrarla belirttiler.

Üniversite idarecileri, bizim aramızdaki yardımlaşma, temizlik, disiplin ve intizamımıza hayran olduklarını, İslam ve müslümanlar hakkında bilgi ve görgülerinin geliştiğini, çok olumlu intibalar edindiklerini, çok memnun olduklarını, bizi müteakip seneler de yine bekleyeceklerini bizzat bana ifade ettiler, biz de buna çok sevindik.

Bu benim için güzel bir tecrübe oldu. Şimdi bu tür kampların, tatillerde Türkiye'de de yapılması ne iyi olur, diye düşünüyorum. Gğerçekten beyler, hanımlar, gençler ve çocuklar olarak, tüm aile için son derecede faydalı; hem dinlendirici, sıhhat kazandırıcı, huzur verici; hem eğitici ve öğretici; hem de İslami şuuru ve kardeşlik şuurunu besleyici ve perçinleyici, çok yönlü sevaplı, fevkalade verimli ve tatlı oluyor.

Bizim İSPA (İskenderpaşa Turizm) Şirketimiz ve HAKYOL Eğitim, yardımlaşma ve Dostluk Vakfı'mız bu konuda hazırlıklara şimdiden başlasın, müsait arazi ve tesisleri, güzel ve sağlıklı yerleri araştırsın. Bu tür kamplar, katılacak ailelerin iş, zaman ve tatil durumlarına göre senenin muhtelif aylarında, muhtelif coğrafi bölgelerimizde, hatta yurtdışında yapılabilir, münasip bir gemi kiralayarak deniz seyahat turu tarzında da düzenlenebilir.

Ocağın ortalarında ÜÇ AYLAR'ın ilki olan mübarek Recep ayı başlayacak (Türk takviminde durumu bilmiyorum, buranın hazırladığı mahalli takvimde 16 Ocak 91 Çarşamba, bende bulunan bir arap cep takviminde 17 Ocak Perşembe Recep'in 1'i olarak görünüyor) Demek ki 17 Ocağı 18'e bağlayan gece Regaip Kandili.

Cümlenizin ÜÇ AYLAR'ınızı, RECEB-İ ŞERİF'inizi, mübarek REGAİP kandilinizi candan kutlar, bu mübarek mevsimin cümle Ümmet-i Muhammed için hayırlı, feyizli ve kazançlı geçmesini, sebeb-i feyz ü felah, bais-i salah ü necah olmasını cenab-ı Hak'tan niyaz ederim.

Allah cümlenize sıhhat, afiyet, huzur ve rahat ihsan eylesin, iki cihan saadetine erdirsin, ecdad yadigarı güzel beldelerimizi her türlüafet, felaket, musibet, harp, darp, fitne ve fesatlardan korusun; hayırlı uzun ömürlerle cümlenizi muammer, hayatlarınızı salih ameller, hayrat ü hasenat ile rıza-yı Bari yolunda geçirmenizi müyesser eylesin, amin, bi-hürmeti Seyyid-il-mürselin sallallahu aleyhi ve alihi ecmain.