Gülçocuk-27

ŞEKER DEĞİL RAMAZAN BAYRAMI

Prof. Dr. M. Es'ad COŞAN

6 Mayıs 1989 Cumartesi, Ramazan bayramımız sevgili çocuklar! Müslümanların iki büyük bayramından birincisi; hepinize tüm sevdiklerimizle birlikte kutlu ve mutlu olsun! Yüce Allah'tan- Celle Celaluhu- ömrünüzün her gününü böyle güzel ve tatlı geçmesini dilerim. Çok yaşayın, nice mübarek ramazanlara, ilahi bayramlara ulaşın, iki cihanda aziz ve berhûdar olun!

Bilmem yaşınız kaç? Acaba o çok değerli ve çok anlamlı oruç ibadetini tam yapabilecek kadar büyük mü idiniz? Yoksa ancak bazı günlerde mi tutabildiniz şu mübarek orucu?

Ben henüz çok çok küçük iken rahmetli annem:

"Haydi oğlum, sende öğleye kadar tut da sevap kazan!" Diye beni oruca nasıl yavaş yavaş alıştırmıştı; nur içinde yatsın!

O günler, bir elimde elma şekeri, öbür elimde simit, Laleli Camisi arkasında, müezzin minareden öğle ezanını okuyacak, bende yarım orucumu(!) açıp iftar edeceğim diye ciddi ciddi beklediğimi hatırlıyorum da şimdi gülüyorum kendime. Tabii o ince politikasıyla ve o hikmetli eğitim usulüyle bana ibadetleri sevdiren, başı örtülü, eli tesbihli, ağzı dualı fedakâr ve cefakâr anneme de dualar ediyorum!

Din kitaplarımızda bu bayramımızın adı İYD-ÜL-FITR'dır; kim çıkarmış bu bayrama laikçe: ŞEKER BAYRAMI demeyi?!! Şeker her zaman, her yerde bulunur sanki sadece o bayramda mı şeker yiyoruz veya sunuyoruz?!! Bizim köyden hatırladığım: o bayrama ne güzel tepsi tepsi bademli baklava yapılırdı. Tadına doyamazdık. O halde bizde kalkıp baklava bayramı mı diyelim yani! Öyle yağma yok. İşi asıl çizgiden kimse saptırmasın! Bu düpedüz bizim nurlu, sevaplı, mükafâtlı, kutlu, mutlu, ilâhi semavi, dinî Ramazan bayramımızdır işte!

Kur'an-ı Kerim'e uyduk, yüce dinimizin buyruğunu tuttuk, nefsimize hakim olduk kalbimizi nurlandırdık irademizi terbiye ettik. Şeytanları yendik, Kur'an okuduk, namaz kıldık, sadaka-i fıtr verdik, hayırlar yaptık, dostları iftara çağırdık, itikaflara girdik, kötülükleri önledik...Rabbimizin maddî manevî nice ikramlarına erdik, rızasını bulduk da onu seviyoruz, bizim bayram ettiğimiz boşuna değil! Sende gözünü aç biçare bînamaz.