Gülçocuk-16

İKİ GÜZEL BAŞLANGIÇ

Prof. Dr. M. Es'ad COŞAN

Yeni bir elbiseyi ilk giydiğiniz zaman onu özenle kullanmağa, kirletip lekelememeğe ne kadar gayret edersiniz!

Okulda yepyeni, bembeyaz, kaliteli ve güzel bir deftere ilk başladığınızda ne kadar rahatlık ve ferahlık duyarsınız! Artık bu tertemiz defteri dikkatle korur, üstünü kaplayıp etiketler, ilk sayfasını süsleyip bezer, sayfaları örselememeğe, yırtmamağa, kirletmemeğe itina eder, yazıları güzel yazar, başlıklarda renkli kalem kullanır, yanlış yazmamaya, yazıp yazıp silmemeğe kenarları uçları kıvırıp, kırıştırmamağa çalışırsınız.

Çok şükür ki hayatımızda da böyle yeni yeni dönemler, mutlu mutlu başlangıçlar olur; âzâlar da ferahlar, tazelenir, şevklenir, canlanır. Onlar bizim yaşamımıza çeki düzen vermede ne iyi fırsatlardır! Biz, onları, daha önce düştüğümüz yanılgılardan kurtulmaya, ters tutumları bırakmağa, tecrübelerimize dayanan yeni atılımlar uygulamaga vesile kılmalıyız.

Bu günlerde sizler böyle iki güzel başlangıç yaşamaktasınız.

Sevgili çocuklar!

Bunlardan birincisi bizim dini yılbaşımızdır. Belki birbirinizi kutladınız, tatlı tatlı aşûreleri afiyetle yediniz; 14 Ağustos günü hicri 1409 yılı başladı, şimdi o kamerî takvimin ilk ayı olan mübarek Muharrem içindesiniz. Tarih boyu bir çok mukaddes olay ve sevinçli kurtuluşun vuku bulduğu bu aşûre ayının, sizler için de tatlı ve hayırlı geçmesini, iki cihan saadetine erme vesilesi olmasını bütün kalbimle dilerim.

Ayrıca işte size yepyeni bir okul devresi ve dersyılı başlangıcı! Haydi bu yıl geçen yıldan daha başarılı olmağa azmedin! Daha çok çalışın, daha düzenli, daha planlı, daha aydın, daha mutlu daha üstün evlat ve örnek bir öğrenci olmak için yarışın!

Tüm hayatınız pırıl pırıl, başarılı, kutlu ve mutlu olsun değerli çocuklar!