Gülçocuk-15

EN GÜZEL TATİL ÇALIŞMALARI

Prof. Dr. M. Es'ad COŞAN


Gördüğümüz görmediğimiz tüm varlıkları yüce Allah yarattı. Yoksa, yoktan bir şey olur muydu? Besbelli ki her şey, yok olarak kalırdı.

Yerler, gökler, zerreler, küreler, atomlar, hücreler, insanlar, bitkiler, canlılar, cansızlar, dedeler, babalar, analar... gibi bizi de O Allah yarattı.

Küçücüktük, çok güçsüzdük, bir şeyden haberimiz yoktu, Allah sevgili anne ve babamızı vesile kılmasaydı halimiz nice olurdu! Geliştik, büyüdük, ama nasıl?

Nefes aldığımız havayı, içtiğimiz suyu, yüzümüze gülen güneşi, yediğimiz bitki meyve ve diğer gıdaları, uyduğumuz geceyi, oynadığımız gündüzü, denizi, bulutu, yağmuru yaşamamız için gerekli tüm şartları da yaratan O değil mi? Çok şükür dünyayı ne güzel, ne mükemmel yaratmış!

Güneşe bile doğrudan bakamıyoruz; bizim gözümüz O'nu görmeğe elbette güç yetiremez ama, güzel yaratıklarını, yerli yerinde hikmetli işlerini, eşsiz ve esrarengiz düzenini görüyor, bize bahşettiği nimetlerinden faydalanıyoruz ya! Biz O'nu göremeyiz, ama o bizi görüyor, her halimizi biliyor. Biz O'nun varlığını, yüceliğini, ululuğunu, kudretini, sanatını, nimetini, hikmetini, lûtfunu, rahmetini aklımızla anlıyor, kalbimizle seziyor, O'na sonsuz sevgi ve saygı duyup, sonsuz lütuflarına tüm gönlümüzde şükran duygusu besliyoruz.

Bildiğiniz gibi O, bize daima haberler, haberciler göndermiş, dünyanın ve ahiretin tehlikelerini tarih boyu tüm insanlara ve tüm toplumlara bildirmiştir. Böylece, bugün rahmetinden, bizim doğru yolu bulmamız, dünyada mutlu, ahirette bahtiyar olmamız, cehennemden kaçınıp cennete girmemiz için önceden uyarılar yapmaktadır. Ne güzel, değil mi! En son elçisi olan Peygamberimiz Hz. Muhammed aleyhisselam aracılığıyla, yani ona vahyederek bize duyurduğu buyruk ve yasakları en son ve en güvenilir kutsal kitap olan Kur'an-ı Kerim'de yer almaktadır ve bizler, bizim için indirilmiş olan o kitabı tanımalı, okumalı, öğrenmeli ve yaşmımızda uygulamalıyız.

O halde sizler de sevgili çocuklar. Şimdiden o kutsal kitabımızı tanıma çalışmalarına başlamalısınız. Önümüzdeki tatlı tatil ayları bunun için ne iyi bir fırsat! Haydi bu yaz Kur'ân-ı Kerim ile yakından ve içten ilgilenin, eğer biliyorsanız, onun yazısını okumayı öğrenin, namaz duaları ve kısa süreleri ezberleyin, varsa çevrenizdeki din bilgisi kurslarına devam edin, yada kendi büyüklerinizden yararlanın ki tatiliniz hayırlı ve verimle geçmiş, Allah'ın rıza ve sevgisini kazanmanıza vesile olmuş olsun!