Gülçocuk-06

YENİ BİR DERS YILINIZ İÇİN BAZI TEMEL TAVSİYELER

Prof. Dr. M. Es'ad COŞAN

Tatlı ve sevimli oyun ve tatil mevsimi bitti; şimdi ciddi ve değerli ilim ve tahsil devresi başlıyor sevgili çocuklar! İnancımızda öğrenme çabalarının önemi çok büyüktür. İlim yolunda olduğumuz için, yerdeki gökteki varlıkların, hatta havadaki kuşların, denizdeki balıkların size dua ettiğini, meleklerin sizin üzerinize kanatlarını gerdiğini acaba biliyor muydunuz? Çok doğru bir yol, çok uygun bir yön üzerindesiniz; ne mutlu! Size öyle imreniyor, sizi o kadar çok seviyoruz ki!

Bu kutlu dönemde güzel ve köklü bazı temel prensiplerinizi olması üstün başarı ve gerçek mutluluk için şarttır:

Bir kere, sabah çok erken kalkmaya alışmalısınız. Tabii bunun için akşam erken yatmamız gerekiyor. Seher ve sabah vakitleri çok kutsaldır; ayrıca zihin ve hafıza uyku ile dinlenmiş olduğundan bu esnada çok güçlü ve berrak olur. Bu saatlerde derslerinizi iyi öğrenir, kolay ve kuvvetli olarak hatırda tutarsınız; çevreniz sessiz ve sakin olduğundan ödevlerinizi dikkatle yaparsınız. Erken kalkmış olanların gayet tabii ki, okula geç kalma korkuları da yoktur.

Evden okula çıkarken büyüklerinizin, anne ve babanızın elini sevgi ve saygıyla öpüp hayır dualarını alın. Bunun başarınıza büyük manevî etkisi olur. Evden dua ve besmele ile çıkıp okula dua ve besmele ile önce sağ ayağınızı atarak girin, okula ne yüce amaçlar ve ne temiz niyetlerle gittiğinizi kapıda bir kere daha hatırlayın!

Büyüklerinizi ve öğretmenlerinizi sayın, arkadaşlarınızı sevin! Kimseyle kırıcı münakaşa ve kavga etmeyin! Çünkü ahlâk kuralları ve çevreye uyum bilgi öğrenmekten daha üstündür. Uysal ve iyi huylu olmanın sizi daha çok yücelteceğini başarınızı artıracağını bilin!

Derslerinize bir ibadet ciddiyetiyle çalışın! Sizlerin iyi kalpli ve derin bilgili kimseler olarak yetişmenize o kadar çok ihtiyacımız var ki! Başarılarınızın, aileniz ve yakınlarınızı ne kadar mutlu ve kıvançlı edeceğini daima düşünün!

Arkadaşlarınıza dersler ve diğer konularda yardıma koşun. Bunu yaparsanız siz de Allah'ın yardımına mazhar olursunuz.

Eve dönünce o gün öğrendiklerinizi ve yazdıklarınızı kısaca gözden geçirin, böylece konuları daha kolay ve kuvvetli bellemiş olursunuz. Daha sonra hemen ertesi günün ödevlerini yapmaya geçin, işinizi sonraya tehire alışmayın.

Gece televizyon programlarının tahsilinizin en büyük düşmanı olduğunu hiç unutmayın. İyi dinlemek, sabah erken kalkmak için yatsı namazını kılar kılmaz hemen yatmayı tercih edin.

Bilmem siz ne diyecek, ne kadarını başarabileceksiniz? Uygulaması bazı kişilere zor gelebilir, ama bu tavsiyeler, doğru güzel ve denenmiş kurallardır; iradenizi kullanıp bunları uygulayabilirseniz inşaallah ilerde gerçekten üstün, saygıdeğer, başarılı kişiler olmanızı sağlayacaktır.

Hepinizi candan kutlar, öncelikle bu öğretim yılınızın sonra da tüm tahsil hayatınızın çok üstün başarılı ve yararlı olmasını temenni eder, dünya ve ahirette mutluluk ve esenliğe ermeniz dileklerimle gözlerinizden öperim.